Councillor Fred Grindrod

  • General
  • Role
  • Committees
Councillor Fred Grindrod
Elected:
04 May 2018
First Elected
04 May 2018
Party:
Labour
Ward:
Bournville & Cotteridge
Role Title:
Role Details:

Election History

ElectedRetiredReason
Fri 4 May 2018  

Party Representation History

PartyFromTo
LabourFri 4 May 2018

Ward Representation History

WardFromTo
Bournville & CotteridgeFri 4 May 2018

Current Outside Body Appointments

Outside BodyJoining Date
There are no current outside bodies for this member.

Past Outside Body Appointments

Past Outside BodyPast Joining DatePast Leaving Date
There are no past outside bodies for this member.

Personal Register of Interests

Date of NoticeReceipt by Monitoring OfficerView
There are no register of interest records for this member.

Meeting Declarations

Committee NameMeeting DateNatureView
Audit Committee28 January 2020Non-Pecuniary
Audit Committee30 June 2020Non-Pecuniary
Audit Committee29 September 2020Non-Pecuniary
Audit Committee25 November 2020Non-Pecuniary
Audit Committee30 March 2021Non-Pecuniary
DateTitleNotes
There are no training records for this member.
DateFromDescriptionValue
There are no hospitality and gift records for this member.

Member Attendance

Attendance Summary

SummaryCountPercentage
Expected attendances2 
Present as expected2100%
Absent00%
Apologies received00% of absences
In attendance (as a visitor)0 

Attendance Details