Councillor Jayne Francis

  • General
  • Role
  • Committees
Councillor Jayne Francis
Elected:
05 May 2016
First Elected
05 May 2016
Party:
Labour
Ward:
Harborne
Biography:
Role Title:
Cabinet Member for Education, Skills and Culture
Role Details:

Election History

ElectedRetiredReason
Thu 5 May 2016  

Party Representation History

PartyFromTo
LabourThu 5 May 2016

Ward Representation History

WardFromTo
HarborneFri 4 May 2018

Current Outside Body Appointments

Outside BodyJoining Date
There are no current outside bodies for this member.

Past Outside Body Appointments

Past Outside BodyPast Joining DatePast Leaving Date
There are no past outside bodies for this member.

Personal Register of Interests

Date of NoticeReceipt by Monitoring OfficerView
There are no register of interest records for this member.

Meeting Declarations

Committee NameMeeting DateNatureView
Cabinet22 January 2019Non-Pecuniary
Cabinet12 February 2019Pecuniary
Cabinet20 February 2019Pecuniary
Cabinet15 March 2019Pecuniary
Cabinet16 March 2021Non-Pecuniary
Cabinet22 March 2022Non-Pecuniary
Cabinet26 April 2022Pecuniary
DateTitleNotes
There are no training records for this member.
DateFromDescriptionValue
There are no hospitality and gift records for this member.

Member Attendance

Attendance Summary

SummaryCountPercentage
Expected attendances13 
Present as expected13100%
Absent00%
Apologies received00% of absences
In attendance (as a visitor)0 

Attendance Details