Councillor Ian Ward

  • General
  • Role
  • Committees
Councillor Ian Ward
Elected:
04 May 1995
First Elected
04 May 1995
Party:
Labour
Ward:
Shard End
Biography:
Role Title:
Leader of the City Council
Role Details:

Election History

ElectedRetiredReason
Thu 4 May 1995  

Party Representation History

PartyFromTo
LabourThu 8 May 2014

Ward Representation History

WardFromTo
Shard EndFri 4 May 2018

Current Outside Body Appointments

Outside BodyJoining Date
There are no current outside bodies for this member.

Past Outside Body Appointments

Past Outside BodyPast Joining DatePast Leaving Date
There are no past outside bodies for this member.

Personal Register of Interests

Date of NoticeReceipt by Monitoring OfficerView
There are no register of interest records for this member.

Meeting Declarations

Committee NameMeeting DateNatureView
12
 Page 1 of 2, items 1 to 12 of 16.
Cabinet20 October 2015Non-Pecuniary
Cabinet08 December 2015Non-Pecuniary
Cabinet26 July 2016Non-Pecuniary
Cabinet Committee - Group Company Governance06 July 2017Non-Pecuniary
Cabinet24 August 2017Pecuniary
Cabinet09 October 2018Non-Pecuniary
Cabinet12 February 2019Pecuniary
Cabinet20 February 2019Pecuniary
Cabinet14 May 2019Non-Pecuniary
Meeting of the City Council25 February 2020Pecuniary
Audit Committee29 September 2020Personal
Cabinet09 February 2021Non-Pecuniary
DateTitleNotes
There are no training records for this member.
DateFromDescriptionValue
There are no hospitality and gift records for this member.

Member Attendance

Attendance Summary

SummaryCountPercentage
Expected attendances22 
Present as expected1255%
Absent1045%
Apologies received10100% of absences
In attendance (as a visitor)0 

Attendance Details