Planning Committee

Agenda and report packs are available for each meeting, in which the Application Numbers and titles are given. For individual reports please copy and paste the following link into your internet browser: www.birmingham.gov.uk/planningonline - When the page opens, click on Access Planning Online. Then click on Application Number Search and enter the appropriate Application Number.
19 May 2015 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 11 of 13, Displaying meetings 101 to 110 of 123 meetings found in selected date range
25 April 201911:0000:00Committee Rooms 3 & 4Occurred
09 May 201911:0000:00Committee Rooms 3 & 4Occurred
23 May 201911:0000:00Committee Rooms 3 & 4Occurred
06 June 201911:00TBCCommittee Rooms 3 & 4Occurred
20 June 201911:00TBCCommittee Rooms 3 & 4Occurred
04 July 201911:0014:15Committee Rooms 3 & 4Occurred
18 July 201911:0013:19Committee Rooms 3 & 4Scheduled
01 August 201911:00TBCCommittee Rooms 3 & 4Scheduled
15 August 201911:00TBCCommittee Rooms 3 & 4Scheduled
29 August 201911:00TBCCommittee Rooms 3 & 4Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 15 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor Bob Beauchamp Member 19/05/2015 - current
Conservative
Councillor Maureen Cornish Member 19/05/2015 - current
Labour
Councillor Diane Donaldson Member 21/05/2019 - current
Labour
Councillor Mohammed Fazal Member 11/09/2018 - current
Conservative
Councillor Adam Higgs Member 22/05/2018 - current
Labour
Councillor Peter Griffiths Member 22/05/2018 - current
Labour
Councillor Julie Johnson Member 22/05/2018 - current
Labour
Councillor Keith Linnecor Member 19/05/2015 - current
Labour
Councillor Zhor Malik Member 21/05/2019 - current
Labour
Councillor Karen McCarthy Chairman 22/05/2018 - current
Sarah Stride
sarah.stride@birmingham.gov.uk
0121 303 0709

Other Information