Councillor Chaman Lal

  • General
  • Role
  • Committees
Councillor Chaman Lal
Elected:
06 May 1994
First Elected
06 May 1994
Party:
Labour
Ward:
Soho & Jewellery Quarter
Biography:
Role Title:
Role Details:

Election History

ElectedRetiredReason
Fri 6 May 1994  

Party Representation History

PartyFromTo
LabourThu 8 May 2014

Ward Representation History

WardFromTo
Soho & Jewellery QuarterFri 4 May 2018

Current Outside Body Appointments

Outside BodyJoining Date
There are no current outside bodies for this member.

Past Outside Body Appointments

Past Outside BodyPast Joining DatePast Leaving Date
There are no past outside bodies for this member.

Personal Register of Interests

Date of NoticeReceipt by Monitoring OfficerView
There are no register of interest records for this member.

Meeting Declarations

Committee NameMeeting DateNatureView
Sustainability and Transport Overview and Scrutiny Committee10 January 2019Non-Pecuniary
Sustainability and Transport Overview and Scrutiny Committee14 March 2019Non-Pecuniary
DateTitleNotes
There are no training records for this member.
DateFromDescriptionValue
There are no hospitality and gift records for this member.

Member Attendance

Attendance Summary

SummaryCountPercentage
Expected attendances1 
Present as expected1100%
Absent00%
Apologies received00% of absences
In attendance (as a visitor)0 

Attendance Details