Councillor Peter Griffiths

  • General
  • Role
  • Committees
Councillor Peter Griffiths
Elected:
05 May 2011
First Elected
05 May 2011
Party:
Labour
Ward:
Kings Norton South
Biography:
Role Title:
Cabinet Member for Housin and Homes
Role Details:

Election History

ElectedRetiredReason
Thu 5 May 2011  

Party Representation History

PartyFromTo
LabourThu 8 May 2014

Ward Representation History

WardFromTo
Kings Norton SouthFri 4 May 2018

Current Outside Body Appointments

Outside BodyJoining Date
There are no current outside bodies for this member.

Past Outside Body Appointments

Past Outside BodyPast Joining DatePast Leaving Date
There are no past outside bodies for this member.

Personal Register of Interests

Date of NoticeReceipt by Monitoring OfficerView
There are no register of interest records for this member.

Meeting Declarations

Committee NameMeeting DateNatureView
Cabinet16 May 2017Non-Pecuniary
Cabinet06 March 2018Non-Pecuniary
Planning Committee18 July 2019Non-Pecuniary
Planning Committee29 August 2019Pecuniary
DateTitleNotes
There are no training records for this member.
DateFromDescriptionValue
There are no hospitality and gift records for this member.

Member Attendance

Attendance Summary

SummaryCountPercentage
Expected attendances7 
Present as expected571%
Absent229%
Apologies received00% of absences
In attendance (as a visitor)0 

Attendance Details