Councillor Sharon Thompson

  • General
  • Role
  • Committees
Councillor Sharon Thompson
Elected:
22 May 2014
First Elected
22 May 2014
Party:
Labour
Ward:
North Edgbaston
Biography:
Role Title:
Cabinet Member for Homes and Neighbourhoods
Role Details:

Election History

ElectedRetiredReason
Thu 22 May 2014  

Party Representation History

PartyFromTo
LabourThu 8 May 2014

Ward Representation History

WardFromTo
North EdgbastonFri 4 May 2018

Current Outside Body Appointments

Outside BodyJoining Date
There are no current outside bodies for this member.

Past Outside Body Appointments

Past Outside BodyPast Joining DatePast Leaving Date
There are no past outside bodies for this member.

Personal Register of Interests

Date of NoticeReceipt by Monitoring OfficerView
There are no register of interest records for this member.

Meeting Declarations

Committee NameMeeting DateNatureView
Cabinet12 February 2019Pecuniary
Cabinet20 February 2019Pecuniary
Cabinet22 March 2022Non-Pecuniary
Cabinet26 April 2022Pecuniary
DateTitleNotes
There are no training records for this member.
DateFromDescriptionValue
There are no hospitality and gift records for this member.

Member Attendance

Attendance Summary

SummaryCountPercentage
Expected attendances17 
Present as expected1165%
Absent635%
Apologies received583% of absences
In attendance (as a visitor)0 

Attendance Details