Councillor Jon Hunt

  • General
  • Role
  • Committees
Councillor Jon Hunt
Elected:
01 May 2003
First Elected::
01 May 2003
Party:
Liberal Democrats
Ward:
Perry Barr
Biography:
Role Title:
Group Leader - Liberal Democrats
Role Details:

Election History

Elected:RetiredReason
Thu 1 May 2003  

Party Representation History

PartyRepresentation FromRepresentation To
Liberal DemocratsThu 8 May 2014

Ward Representation History

WardRepresentation FromRepresentation To
Perry BarrFri 4 May 2018

Current Outside Body Appointments

Not a current member of any Outside Body.

Past Outside Body Appointments

Not a past member of any Outside Body.

Personal Register of Interests

Meeting Declarations

Committee NameMeeting DateNature 
Cabinet15 November 2016Non-Pecuniary View
Cabinet24 August 2017Pecuniary View
Cabinet12 December 2017Non-Pecuniary View
Cabinet13 February 2018Pecuniary View
Cabinet22 January 2019Non-Pecuniary View
Cabinet12 February 2019Non-Pecuniary View
DateTitleNotes
There are no training records for this member.
DateFromDescriptionValue
There are no hospitality and gift records for this member.