Councillor Timothy Huxtable

  • General
  • Role
  • Committees
Councillor Timothy Huxtable
Elected:
02 May 2002
First Elected
02 May 2002
Party:
Conservative
Ward:
Hall Green South
Biography:
Role Title:
Role Details:

Election History

ElectedRetiredReason
Thu 2 May 2002  

Party Representation History

PartyFromTo
ConservativeWed 8 May 2013

Ward Representation History

WardFromTo
Hall Green SouthFri 4 May 2018

Current Outside Body Appointments

Outside BodyJoining Date
There are no current outside bodies for this member.

Past Outside Body Appointments

Past Outside BodyPast Joining DatePast Leaving Date
There are no past outside bodies for this member.

Personal Register of Interests

Date of NoticeReceipt by Monitoring OfficerView
There are no register of interest records for this member.

Meeting Declarations

Committee NameMeeting DateNatureView
Cabinet20 September 2016Non-Pecuniary
Sustainability and Transport Overview and Scrutiny Committee11 October 2018Non-Pecuniary
Sustainability and Transport Overview and Scrutiny Committee14 March 2019Non-Pecuniary
DateTitleNotes
There are no training records for this member.
DateFromDescriptionValue
There are no hospitality and gift records for this member.

Member Attendance

Attendance Summary

SummaryCountPercentage
Expected attendances4 
Present as expected4100%
Absent00%
Apologies received00% of absences
In attendance (as a visitor)0 

Attendance Details