Joint Health Overview and Scrutiny Committee (Birmingham and Sandwell)

08 May 2014 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Labour
Councillor Mick Brown Member 22/06/2018 - current
Conservative
Councillor Peter Fowler Member 18/06/2019 - current
Labour
Councillor Ziaul Islam Member 18/06/2019 - current
Labour
Councillor Rob Pocock Chairman 22/05/2018 - current
Liberal Democrats
Councillor Paul Tilsley Member 22/05/2018 - current

Appointees

NameRoleMembership Dates
Councillor Elaine Costigan Member 18/06/2019 - current
Councillor Elaine Giles Member 18/07/2018 - current
Councillor Bob Piper Member 18/06/2019 - current
Vacancy  
Vacancy  
Marie Reynolds
marie.reynolds@birmingham.gov.uk
0121 464 4104

Other Information